درماتیت تماسیمدت زمان تقربی مطالعه مطلب 4

Twitter Linkedin Instagram YouTube

بررسی اجمالی درماتیت

درماتیت تماسی یک بثورات قرمز و خارش دار ناشی از تماس مستقیم با یک ماده یا واکنش آلرژیک به آن است. بثورات مسری یا تهدید کننده زندگی نیست ، اما می تواند بسیار ناراحت کننده باشد. بسیاری از مواد می توانند چنین واکنشی از جمله صابون ، مواد آرایشی ، عطرها ، جواهرات و گیاهان ایجاد کنند. برای موفقیت در درمان درماتیت تماسی ، باید علت واکنش خود را شناسایی کرده و از آن پرهیز کنید. اگر بتوانید از ماده حساسیت زا جلوگیری کنید ، بثورات معمولاً طی دو تا چهار هفته پاک می شود. می توانید پوست خود را با استفاده از کمپرس های خنک و مرطوب ، کرم های ضد خارش و سایر مراحل مراقبت از خود آرام کنید

علائم درماتیت:

درماتیت تماسی معمولاً در مناطقی از بدن شما رخ می دهد که مستقیماً در معرض ماده ی ایجاد کننده واکنش هستند – به عنوان مثال در کنار کشاله ران،روی دست ها،بین دو کتف و روی شکم یا زیر بند ساعت قرار دارد. بثورات معمولاً در طی چند دقیقه تا ساعت بعد از قرار گرفتن در معرض بیماری ایجاد می شود و می تواند دو تا چهار هفته ادامه یابد. علائم و نشانه های درماتیت تماسی شامل موارد زیر است: بثورات قرمز خارش ، که ممکن است شدید باشد پوست خشک ، ترک خورده ،پوست پوسته پوسته شده برجستگی ها و تاول ها ،پوسته پوسته شدن تورم ، سوزش یا حساسیت به درد.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنید

اگر:
بثورات به قدری ناراحت کننده است که شما در حال از دست دادن خواب هستید و یا از فعالیت های روزانه خود بازمانده اید و یا بثورات جلدی شما ناگهانی ایجاد شده است ، دردناک ، شدید یا گسترده است شما از رویت پوستتان خجالت می کشید و یا بثورات ظرف سه هفته بهبود نمی یابد و یا بثورات صورت یا اندام تناسلی شما را تحت تأثیر قرار داده است باید به پزشک مراجعه نمایید.

بیشتر بدانیم  اسکلروتراپی چیست؟

در شرایط زیر به دنبال مراقبت های پزشکی فوری باشید:

اگر فکر می کنید پوست شما عفونی شده است. اگر علائم شما شامل تب و چرکی ناشی از تاول است.اگر ریه ها ، چشم ها یا مجاری بینی شما دردناک و ملتهب هستند ، اگر فکر می کنید که بثورات به مخاط مخاط دهان و دستگاه گوارش آسیب وارد کرده است

علل درماتیت:

علل درماتیت تماسی ناشی از ماده ای است که شما در معرض آن هستید و باعث تحریک پوست شما می شود یا یک واکنش آلرژیک ایجاد می کند. این ماده می تواند یکی از هزاران آلرژن و تحریک کننده شناخته شده باشد. برخی از این مواد ممکن است باعث درماتیت تماسی تحریک کننده و درماتیت تماسی آلرژیک شوند. درماتیت تماسی تحریک کننده شایع ترین نوع است. این واکنش پوستی غیر حساسیتی،هنگامی رخ می دهد که یک ماده به لایه محافظ خارجی پوست شما آسیب برساند. برخی از افراد پس از قرار گرفتن در معرض مواد الرژن ، به محرک های قوی واکنش نشان می دهند. برخی دیگر ممکن است بعد از قرار گرفتن در معرض مکرر حتی تحریک کننده های خفیف ، علائم و نشانه هایی ایجاد کنند. و بعضی از افراد با گذشت زمان تحمل نسبت به ماده را ایجاد می کنند. تحریک کننده های متداول عبارتند از:

 • حلالها
 • الکل
 • سفید کننده ها
 • مواد شوینده
 • شامپو
 • مواد موجود در هوا مانند خاک اره یا گرد و غبار پشم گیاهان کود و سموم دفع آفات

درماتیت تماسی آلرژیک

هنگامی اتفاق می افتد که ماده ای به آن حساس باشید (حساسیت زا) یک واکنش ایمنی در پوست شما ایجاد می کند. این بیماری معمولاً فقط در مناطقی که با آلرژن در تماس بوده اند تأثیر می گذارد. اما ممکن است توسط چیزی که از طریق غذاها ، طعم دهنده ها ، دارو یا اقدامات پزشکی یا دندانپزشکی (درماتیت تماسی سیستمیک) وارد بدن شما می شود ، تحریک شود. ممکن است بعد از یک تماس در معرض آلرژن قوی مانند پیچک سمی حساس شوید. آلرژن های ضعیف تر ممکن است در طی چندین سال در معرض قرار گرفتن در معرض چندگانه قرار بگیرند. به محض ایجاد حساسیت به یک ماده ، حتی مقدار کمی از آن می تواند باعث واکنش شود. آلرژن های متداول شامل موارد زیر است: نیکل که در جواهرات ، سگکها و بسیاری موارد دیگر استفاده می شود داروهایی مانند کرم های آنتی بیوتیکی و آنتی هیستامین های خوراکی بالسام پرو که در بسیاری از محصولات از جمله عطرها ، مواد آرایشی ، شستشوی دهان و طعم دهنده ها استفاده می شود فرمالدئید ، که در مواد نگهدارنده ، ضد عفونی کننده و لباس وجود دارد محصولات مراقبت شخصی مانند دئودورانت ها ، شستشوی بدن ، رنگ مو ، مواد آرایشی و لاک ناخن گیاهانی مانند پیچک سم و انبه که حاوی ماده ای بسیار حساس به نام urushiol هستند مواد موجود در هوا مانند گرده ragweed و حشره کشهای اسپری محصولاتی که هنگام نور خورشید باعث ایجاد واکنش می شوند (درماتیت تماسی فتالرژیک) مانند برخی از کرم های ضد آفتاب و داروهای خوراکی کودکان این بیماری را از افراد متخلف معمول و همچنین از قرار گرفتن در معرض پوشک ، دستمال مرطوب بچه ، ضد آفتاب ، لباس با جرقه یا رنگ و غیره ایجاد می کنند.

بیشتر بدانیم  پادکست ویروس کرونا

عوامل خطر درماتیت تماسی

برخی از مشاغل و سرگرمی ها شما را در معرض خطر بیشتری از درماتیت تماسی قرار می دهد. مثالها عبارتند از:

 • کارمندان مراقبت های بهداشتی و دندانپزشکی
 • فلزکاران
 • کارگران ساختمانی
 • آرایشگر
 • مکانیک
 • غواصان یا شناگران غواصی به دلیل لاستیک موجود در ماسک صورت یا عینک
 • پاک کننده ها
 • باغبانان و کارگران کشاورزی
 • آشپزها و دیگران که با غذا کار می کنند

عوارض درماتیت تماسی

در صورتی که مرتباً ناحیه آسیب دیده را خراش دهید ، درماتیت تماسی می تواند به عفونت منتهی شود ، و باعث خیس شدن و از بین رفتن پوست شود. این مکان برای رشد باکتری ها و قارچ ها مناسب است و ممکن است باعث عفونت شود.

جلوگیری و پیشگیری از درماتیت تماسی

درمان درماتیت

مراحل پیشگیری عمومی شامل موارد زیر است:

از تماس با تحریک کننده ها و آلرژی ها خودداری کنید.
سعی کنید موادی را که پوست شما را تحریک می کند یا باعث ایجاد حساسیت می شوند ، شناسایی کرده و از آن دوری کنید.
پوست خود را بشویید. اگر بلافاصله پس از تماس با آن ، پوست خود را بشویید ، می توانید بسیاری از مواد ایجاد کننده بثورات را از بین ببرید. از یک صابون ملایم و عطر و آب گرم استفاده کنید. کاملاً بشویید.
همچنین هر نوع لباس یا موارد دیگری را که ممکن است با یک ماده حساسیت زا به وجود آمده باشد ، مانند پیچک سمی را بشویید.
لباس های محافظ یا دستکش بپوشید.
ماسک صورت، عینک، دستکش و سایر وسایل محافظ می تواند شما را از مواد تحریک کننده از جمله پاک کننده های خانگی محافظت کند.
برای پوشاندن اتصال دهنده های فلزی در کنار پوست خود از یک مانع آهنی استفاده کنید.
یک کرم یا ژل مانع استفاده کنید. این محصولات می توانند یک لایه محافظ برای پوست شما فراهم کنند. به عنوان مثال ، یک کرم بدون نسخه و بدون حاوی پوست حاوی بنوتوکاتام (IvyBlock) ممکن است باعث جلوگیری یا کاهش واکنش پوست شما در برابر الرژن ها شود.
از مرطوب کننده استفاده کنید. به طور منظم استفاده از لوسیون های مرطوب کننده می تواند به ترمیم کننده ترین خارجی ترین لایه پوست شما کمک کند و پوست شما را نرم نگه دارد.
مراقب حیوانات خانگی باشید. آلرژن های حاصل از گیاهان ، مانند پیچک سمی ، می توانند به حیوانات خانگی چسبیده و سپس در افراد پخش شوند.

بیشتر بدانیم  جوراب واریس چیست؟

Leave a Reply

Your email address will not be published.Required fields are marked *

1 + پنج =

مشاوره رایگان!!!!