دیابت و درمان زخممدت زمان تقربی مطالعه مطلب 5

Twitter Linkedin Instagram YouTube

هنگامی که فردی مبتلا به دیابت است، بهبودی زخم ها طولانی تر می شوند که می تواند خطر ابتلا به عفونت ها و سایر عوارض را افزایش دهد.
شخصی که به خوبی دیابت خود را مدیریت می کند می تواند میزان بهبودی زخم ها را افزایش دهد و احتمال ابتلا به عفونت شدید را کاهش دهد.
براساس مراکز کنترل بیماری (CDC)، حدود 30.3 میلیون نفر در ایالات متحده یک نوع از دیابت را دارند و بسیاری از این افراد عوارض ناشی از زخم های آلوده را تجربه می کنند. در این مقاله، ما به بررسی اثرات دیابت در بهبود زخم ها و راه های کاهش خطر عوارض می پردازیم.

بهبود زخم دیابتی

دیابت و بهبودی زخم دیابتی

زخم های کوچک ،بریدگی ها و سوختگی های جزئی متاسفانه غیرقابل اجتناب از زندگی نیستند. با این حال، برای مبتلایان به دیابت، این آسیب ها می تواند به مشکلات جدی در سلامتی منجر شود.
در بسیاری از مبتلایان به دیابت، زخمهایی ایجاد میشود که سرعت بهبود آنها کند است یا خوب بهبود نمی یابند یا هرگز بهبود نمی یابند.
بعضی اوقات ممکن است عفونت ایجاد شود و به بافت و استخوان در نزدیکی زخم یا مناطق دورتر بدن گسترش یابد. در برخی موارد و بدون مراقبت اورژانسی، یک عفونت می تواند تهدید کننده زندگی باشد یا حتی ممکن است کشنده باشد.
حتی وقتی عفونت در زخم ایجاد نشود، بهبودی آهسته، می تواند بر سلامتی و کیفیت کلی زندگی فرد تأثیر منفی بگذارد. قطع یا آسیب دیدگی در پاها می تواند باعث راه رفتن دشوار یا ورزش دردناک شود.

ضروری است افرادی که به دیابت مبتلا هستند ، قند خون خود را تحت کنترل نگه دارند تا خطربهبودی کند زخم ها و عوارض آن مثل زخم پاها کاهش یابد. براساس برخی گزارش ها ، زخم های پا در حدود 1 نفر از 4 نفر مبتلا به دیابت ایجاد می شود. زخم های پا، زخم های دردناکی هستند که در نهایت می توانند منجر به قطع عضو شوند.
طبق مقاله ای در ژورنال آمریکایی مراقبت های مدیریت شده (AMJC)، حدود 230 قطع عضو در روز در ایالات متحده در نتیجه دیابت اتفاق می افتد.

پای دیابتی در حال درمان

علل زخم دیابتی

یک مطالعه در سال 2013 نشان داد که بین قند خون و بهبود زخم ارتباط مستقیمی وجود دارد.
این تحقیقات نشان داد افرادی که تحت عمل جراحی برای زخمهای مزمن دیابت قرار گرفته اند، در صورت کنترل خوب قند خون در زمان عمل، احتمالاً به طور کامل بهبود می یابند.

بیشتر بدانیم  موپیروسین چیست؟ | پماد باکتروماد | پماد باکتروبان

دیابت باعث اختلال در تولید یا حساسیت بدن به انسولین می شود، هورمونی که به سلول ها اجازه می دهد گلوکز را از جریان خون برای تولید انرژی مصرف کنند و از آن استفاده کنند. این اختلال در انسولین، مدیریت سطح قند خون را برای بدن دشوارتر می کند.
هنگامی که قند خون به طور دائم بالا باقی بماند، عملکرد سلول های سفید خون را مختل می کند. گلبولهای سفید در سیستم ایمنی بدن نقش اساسی دارند و هنگامی که گلبول های سفید قادر به عملکرد صحیح نیستند، بدن قادر به مبارزه با باکتری ها و زخم های باز نیست.

افراد مبتلا به دیابت کنترل نشده ممکن است دچار گردش خون ضعیف شوند. با کاهش سرعت گردش خون ، خون آهسته تر حرکت می کند و این باعث می شود انتقال مواد مغذی به زخم ها مشکل تر شود. در نتیجه، اسیب ها یا به آرامی بهبود می یابد یا ممکن است به هیچ وجه بهبود نیابد.

دیابت همچنین می تواند باعث نوروپاتی(آسیب عصبی) شود، که می تواند بر بهبود زخم تأثیر بگذارد. قند خون کنترل نشده می تواند به اعصاب آسیب برساند و باعث بی حسی در ان منطقه شود. این ممکن است به این معنا باشد که مبتلایان به دیابت که آسیب دیدگی در پای خود دارند ممکن است از این آسیب آگاهی نداشته باشند.

اگر فردی از آسیب دیدگی آگاه نباشد و تحت مداوا قرار نگیرد، ممکن است زخم بدتر شود. ترکیبی از بهبودی آرام و کاهش احساس در منطقه به طور قابل توجهی خطر عفونت را افزایش می دهد.

خطر ابتلا زخم، به عفونت باکتریایی در افراد مبتلا به دیابت نوع 1 یا نوع 2 بالاتر است و عواملی که ممکن است این خطر را افزایش دهند عبارتند از:

 • اختلال در عرق کردن
 • پوست خشک و ترک خورده
 • عفونت های ناخن پا
 • ناهنجاری های پا مانند پا خربزه ای

راههای دیگر که دیابت در بهبود زخم تأثیر می گذارد عبارتند از:

 • کاهش تولید هورمونهای رشد و ترمیم
 • کاهش تولید و ترمیم عروق خونی جدید
 • یک سد پوستی ضعیف
 • کاهش تولید کلاژن

ناخن پای دیابتی

عوارض زخم دیابتی

افرادی که بهبود ضعیف زخم را به دلیل تأثیر دیابت بر روی اعصاب و رگ های خونی تجربه می کنند، ممکن است عوارض دیگری نیز داشته باشند.
این موارد شامل بیماری های قلبی، بیماری کلیوی و مشکلات چشمی است.
اگر یک زخم درمان نشده آلوده شود، عفونت ممکن است به صورت موضعی در ماهیچه ها و استخوان ها پخش شود.

بیشتر بدانیم  وکیوم تراپی چیست؟ و درمان زخم به کمک وکیوم

پزشکان این بیماری را التهاب استخوان می نامند، اگر عفونت در زخم ایجاد شود و درمان نشود و می تواند تا مرحله گانگرن پیشرفت کند. گانگرن یکی از دلایل عمده قطع عضو در افرادی است که در نتیجه دیابت، اندام خود را از دست می دهند.
گاهی اوقات، افراد مبتلا به عفونت های کنترل نشده دچار سپسیس می شوند که در صورت گسترش عفونت در جریان خون ایجاد می شود و سپسیس می تواند تهدید کننده زندگی باشد.

پیشگیری از زخم دیابتی

افراد مبتلا به دیابت می توانند از راهکارهای خاص برای بهبود مدت زمان التیام زخم استفاده کنند.
اینها شامل کنترل قند خون، مراقبت کامل از پا و درمان زخم ها در هنگام بروز آنها است.

مراقبت از پا برای دیابت

مراقبت مناسب از پا شامل موارد زیر است:

 • شستن روزانه پا قبل از استفاده از مرطوب کننده
 • پوست را خشک کنید
 • اجتناب از پا برهنه راه رفتن
 • با دقت ناخن های پا را پیرایش کنید
 • پوشیدن کفش راحت
 • با مراجعه به پزشک، پاها را در هر ویزیت چک کنید.

درمان زخم دیابتی

ضروری است افراد مبتلا به دیابت، زخمهای خود را به دقت ‌مانیتور کنند. اگرچه ممکن است زخم ها به آرامی بهبود یابند اما طبیعی نیست که برای چند هفته باز بمانند، گسترش یابند و نشت ترشح داشته باشند و یا به شدت دردناک شوند.

ممکن است عفونت در هر زخمی ایجاد شود، اولین قدم برای جلوگیری از آن، تمیز کردن زخم و پوشاندن آن توسط بانداژ تمیز است و این کار را روزانه تکرار کنید.

پوشیدن کفش و جوراب هنگام پیاده روی ممکن است برای مبتلایان به دیابت، ایده خوبی باشد به خصوص اگر زخم ایجاد شده باشد. پابرهنه بودن خطر ابتلا به عفونت را افزایش می دهد.

افرادی که به هر نوع دیابت مبتلا هستند اگر زخم روی پای آنها ایجاد شود و بهبود نیابد، باید به دنبال معالجه باشند. برای مقابله با هرگونه عفونت، افرد اغلب نیاز به مصرف آنتی بیوتیک دارند و در صورت شدید بودن زخم ممکن است نیاز به بستری داشته باشند.

بیشتر بدانیم  زخم پای دیابتی چگونه درمان می شود؟

کنترل قند خون

افرادی که سطح قند خون خود را مدیریت می کنند، کمتر دچار زخم های شدیدی می شوند که بهبود نیابد.

افراد مبتلا به دیابت نوع 1 برای کنترل قند خون نیاز به انسولین برای زندگی دارند اما افراد مبتلا به دیابت نوع 2 گزینه های بیشتری دارند – مصرف انسولین و همچنین سایر داروها، ایجاد برخی از تنظیمات سبک زندگی مانند رژیم غذایی سالم، ورزش منظم و مدیریت وزن ممکن است به میزان قابل توجهی سطح قند خون فرد را بهبود ببخشد.

این تغییرات در شیوه زندگی حتی ممکن است به فرد اجازه دهد بدون داشتن دارو دیابت را مدیریت کند.

افراد مبتلا به دیابت نوع 1 و نوع 2 می توانند از رژیم غذایی کنترل شده با کربوهیدرات بهره مند شوند. با یک پزشک صحبت کنید که یک برنامه غذایی خاص را که شامل مقدار مشخصی از کربوهیدرات هایی که یک فرد باید هر روز بخورد را برنامه ریزی کند.

در ادامه روند درمان زخم دیابت

هنگامی که فردی مبتلا به دیابت است و زخمی دارد که بهبود نمی یابد می تواند به سرعت تهدید کننده زندگی اش شود.
یک چشم انداز مثبت برای زخم هایی که کند بهبود می یابند، به درمان به موقع و مدیریت موثر گلوکز، بستگی دارد.

مبتلایان به دیابت هنگام ایجاد زخم های جدی یا دردناک که بعد از چند روز بهبود نمی یابند، یا اگر به نظر می رسد عفونی شده باشند، باید فوراً با پزشک معالج تماس بگیرند.

ترکیبی از درمان تهاجمی آنتی بیوتیکی، تمیز کردن زخم، برداشتن بافت مرده با جراحی و کنترل موثر گلوکز ممکن است به شما کمک کند و اگر زخم به درمان پاسخ ندهد، قطع عضو ممکن است لازم باشد.

افراد باید قبل از ایجاد زخم اقدامات پیشگیرانه انجام دهند تا خطر عوارض ترمیم زخم کاهش یابد.

سوال:
ایا در صورت گسترش گانگرن راهی برای نجات اندام وجود دارد؟
پاسخ:
گانگرن به طور معمول به عرضه خون ناکافی و کم بهمراه تخریب بافت ها و احتمالاً عفونت اشاره دارد. بافت گانگرن باید به صورت جراحی برداشته شود.

اما اگر پزشک بیماری را زود تشخیص دهد و شانس محدودی برای بافت وجود دارد و ممکن است قطع عضو کامل لازم نباشد.

بنابراین مداخله و تشخیص زود هنگام بسیار مهم و حیاتی

 

پای دیابتی

عوارض دیابت

دیابت و ترمیم زخم

۱۰ نوشیدنی‌ مجاز و غیر مجاز در دیابت

 

 

medicalnewstoday

خلاصه مقاله
دیابت و درمان زخم
اسم مقاله
دیابت و درمان زخم
نویسنده مقاله
منتشر کننده
پادزخم
لوگوی درمانگاه زخم و سوختگی پادزخم

Leave a Reply

Your email address will not be published.Required fields are marked *

8 − سه =

مشاوره رایگان!!!!