پانسمان چیست؟ انواع پانسمانمدت زمان تقربی مطالعه مطلب 5

Twitter Linkedin Instagram YouTube

از زمان کودکی ، مراقبت از زخم ها بخش اساسی زندگی بوده است. زانوی خراشیده شده در بیشتر خانه ها با ضد عفونی کننده ها و باندها و گازها درمان می شد.

اما آیا بهترین راه برای درمان همه زخم ها است؟

احتمالا تا به امروز، شما به درستی زخم ها را درمان نمی کردید. درمان زخم در همه افراد متفاوت است و اغلب به عوامل مختلفی بستگی دارد. سن و نوع پوست دو چیز است که نحوه درمان زخم و جلوگیری از عفونت را تغییر می دهد. عوامل دیگر به نوع زخم ، محل ، شدت و … تاثیر بسزایی در روند ترمیم زخم دارند. جلوگیری از عفونت امری ضروری است، اما درمان زخم و ترمیم بافت چه نقشی دارد؟ هنگامی که با استفاده از پانسمان مناسب از زخم مراقبت می کنید، زمان بهبودی افزایش می یابد و بدن شما در در برابر عفونت درامان می ماند. نوع پانسمان شما باید استفاده کنید به عوامل مختلفی بستگی دارد. برخی از این نوع شامل نوع صدمه است، وسعت زخم چقدر است، در کجا واقع شده است و زخم آن چقدر شدید است. در این مقاله، ما در مورد انواع مختلف پانسمان زخم برای درمان طیف وسیعی از جراحات و زمان استفاده از هر کدام، درک بهتری خواهیم داشت. اگر مصدومیت جدی دارید، سعی نکنید خودتان زخم را بپوشید. درعوض، برای جلوگیری از عوارض، به یک فوریت های پزشکی یا مطب پزشک مراجعه کنید.

هیدروژل تیوبی
هیدروژل تیوبی

پانسمان زخم چیست؟

پانسمان زخم هر چیزی است که در تماس مستقیم با زخم استفاده می شود تا به بهبودی آن کمک کرده و از بروز مشکلات یا عوارض بعدی جلوگیری کند. پانسمانهای مختلف زخم بر اساس نوع زخم استفاده می شود، اما هدف همه آنها کمک به کاهش عفونت است.

پانسمان زخم به موارد زیر نیز کمک می کند:

خونریزی را متوقف کرده و لخته شدن را شروع کنید خون اضافی ، پلاسما یا مایعات دیگر را جذب کنید  دبریدمان زخم

انواع پانسمان

امروزه انواع مختلفی از پانسمانهای زخمی وجود دارد که در زمینه پزشکی مورد استفاده قرار می گیرد. در این مقاله، در مورد متداول ترین آنها بحث خواهیم کرد. آنها شامل موارد زیر است.

گاز

گاز
گاز

این نوع پانسمان زخم رایج ترین پانسمان و به دلایل زیادی مناسب است. گاز همه کاره است و برای محافظت از زخم های باز و تعدادی از صدمات جزئی استفاده می شود.پانسمان زخم گاز نیز معمولاً برای خراش های کوچک پوست یا در نواحی ظریف استفاده می شود.

بیشتر بدانیم  پانسمان فوم چیست؟ پانسمان نوین

بیشتر اوقات، پزشکان از پانسمان گاز به عنوان اولین لایه محافظت استفاده می کنند. در شرایط دیگر، از آنها به عنوان لایه دوم برای تأمین امنیت بیشتر منطقه استفاده می شود. از آنجا که گاز با بدن شما مطابقت دارد، گزینه مناسبی برای زخم هایی است که پوشیدن آنها مشکل نیست.

پانسمان فوم

فوم
فوم

یکی دیگر از انواع متداول پانسمان زخم، پانسمان فوم است. بسته به مارک آنها بسیار نرم و معمولاً بسیار جذاب هستند. پانسمان های فوم از جهت محافظت از زخم در حین بهبودی و حفظ تعادل رطوبت سالم به شما کمک می کنند. این امر باعث می شود پانسمان های فوم برای زخم هایی که ممکن است بوی بد بو داشته باشند، مفید باشد. جاذب بودن پانسمانهای فوم به افزایش زمان بهبودی کمک می کند زیرا پانسمان به طور مؤثر مایعات اضافی را از سطح زخم ها جذب می کند و در عین حال مرطوب نگه می دارد. رطوبت موجود در داخل زخم از پانسمانهای فوم باعث بهبود زمان بهبودی در ضمن محافظت از ناحیه در برابر عفونت می شود. بخاطر نفوذپذیری بی نظیر پانسمان فوم، بخار آب وارد می شود اما باکتری ها نمی توانند وارد زخم شوند. پانسمان های فوم در شکل ها و اندازه های مختلفی وجود دارد. هر دو گزینه چسب دار و غیر چسب دار در دسترس است.

پانسمان شفاف

پانسمان شفاف
پانسمان شفاف

پانسمان شفاف معمولاً در مواردی مورد استفاده قرار می گیرد که پزشک بخواهد از نزدیک بر بهبود زخم خاص نظارت داشته باشد. از آنجا که پانسمان شفاف با استفاده از یک فیلم واضح ساخته می شود، نظارت بر زخم ها با استفاده از این نوع پانسمان در مقایسه با باند پارچه ای یا فوم بسیار ساده تر است.

پانسمان شفاف
پانسمان شفاف

به همین دلیل اغلب از پانسمان شفاف روی زخمهای بزرگتر و پیچیده تر استفاده می شود. بیشتر اوقات، از پانسمان شفاف در سایت های برش جراحی، سوختگی و زخم و سایت های IV استفاده می شود. از آنجا که فیلم بسیار نازک است، این پانسمان ها راحت تر از سایرین در نظر گرفته می شوند و به مراتب انعطاف پذیر تر هستند.

پانسمان شفاف
پانسمان شفاف

در صورت استفاده صحیح، پانسمان های شفاف زخم شما را تمیز می کند، بهبودی را تسریع می کند و به شما امکان می دهد تا بر عوارض نظارت داشته باشید.

پانسمان هیدروکلوئید

هیدروکلوئید
هیدروکلوئید

پانسمان های هیدروکلوئید یک پانسمان غیر چسبنده و چسبنده  آنها با ایجاد شرایط مرطوب برای سرعت بخشیدن به زمان بهبودی زخم کار می کنند و برای افزایش راحتی از مواد انعطاف پذیر ساخته می شوند.

بیشتر بدانیم  پانسمان آلژینات چیست؟ پانسمان نوین
هیدروکلوئید
هیدروکلوئید

 

سطح پانسمانهای هیدروکلوئید با ماده ای حاوی پلی ساکاریدها و سایر پلیمرها که برای جذب آب و تشکیل یک نوع ژل کار می کنند، پوشیده شده است. این ژل در تماس مستقیم با زخم شماست و به بهبودی سریعتر زخم شما کمک می کند. این نوع پانسمان ها بیشتر در سوختگی ها، از زخم های تخلیه شده سبک تا متوسط، زخم های نکروتیک و زخم های وریدی استفاده می شود.

هیدروکلوئید
هیدروکلوئید

این پانسمان ها یکی از ماندگارترین انواع پانسمان ها هستند و کیفیت چسبندگی آنها باعث می شود کاربرد آنها راحت باشد.

پانسمان هیدروژل

هیدروژل
هیدروژل

برای زخم های خشک که نیاز به کمی بهبودی دارند، هیدروژل گزینه بسیار خوبی است. این پانسمان به گونه ای عمل می کند که رطوبت را به زخم شما می افزاید بنابراین سریعتر بهبود می یابد و بافت خشک و مرده را تجزیه می کند. این فرایند به افزایش سطح راحتی بیمار کمک می کند و همزمان باعث کاهش درد ناشی از بافت مرده می شود. در برخی محصولات هیدروژل برای راحتی بیشتر از ژل خنک کننده استفاده می شود.

هیدروژل
هیدروژل

پانسمان زخم هیدروژل معمولاً در طیف وسیعی از زخم ها استفاده می شود. زخم هایی که اندکی از ترشحات مایعات خارج می شوند ، برای ریکاوری قوی نیاز به پانسمان های هیدروژل دارند. این پانسمان ها همچنین در زخم هایی استفاده می شوند که به طور غیرمعمول دردناک یا نکروزه هستند. با توجه به مایع اضافی موجود در این پانسمان ها که باعث رشد سلولی می شود، هیدروژل برای سوختگی درجه ۲ مناسب است.

پانسمان آلژینات

الژینات
الژینات

پانسمان های آلژینات بسیار جاذب هستند و در زخم هایی استفاده می شوند که دارای ترشحات بیش از حد هستند. میزان جذب آن تا 20 برابر وزن خودشان است و باعث می شود این پانسمان هابرای زخم های شدید یا عمیق مناسب باشند. در کنار جذب، پانسمان های آلژینات نیز ماده ای مانند ژل را برای کمک به روند بهبودی ایجاد می کنند. بهترین استفاده از این پانسمان ها برای سوختگی، زخم های وریدی و زخم های فشاری است. از آلژینات روی زخمهایی که در حال حاضر خشک هستند استفاده نکنید زیرا این روند،مانع بهبودی می شود و محیطی را ایجاد می کند که حتی خشک تر باشد. آلژینات فقط باید روی زخمهایی که مرطوب هستند و مقادیر زیادی ترشحات دارند استفاده شود. از آنجایی که پانسمان های آلژینات روی زخم هایی با ترشحات زیاد استفاده می شوند ، آنها بیشتر مواقع باید هر ۲الی۳ روز یکبار تعویض شوند. به زخم خود توجه کنید و تعیین کنید که آیا آنها باید به دفعات تعویض شوند یا خیر، اگر مطمئن نیستید، با پزشک خود صحبت کنید. وقتی این نوع پانسمان ها بیش از حد تعویض شوند، احتمال خشکی بیش از حد و نفوذ باکتری ها بیشتر است.

بیشتر بدانیم  زخم بستر چیست؟ و عواملی ایجاد کننده زخم بستر

پانسمان کلاژن

کلاژنی
کلاژنی

سرانجام ، پانسمان های زخم کلاژن وجود دارد. این نوع پانسمان ها بیشتر برای زخم های مزمن با زمان بهبودی آهسته یا متوقف شده استفاده می شوند. این پانسمان ها همچنین در زخم های فشاری، محل پیوند، زخم های جراحی، زخم های سوختگی یا صدماتی که قسمت بزرگی از بدن شما را پوشانده است، استفاده می شوند. تفاوت بین پانسمان کلاژن و سایر مواردی که در مورد آنها بحث کردیم این است که پانسمان های کلاژن به عنوان “پوست دوم” موقت عمل می کنند که اجازه می دهد سلول های جدید رشد و شکوفا شوند.

پانسمان کلاژنی
پانسمان کلاژنی

بدون آن ، زمان بهبودی خیلی بیشتر طول می کشد. پانسمان های کلاژن جایگزین مناسبی برای بانداژ سنتی هستند زیرا به چندین روش مختلف به بهبودی بهبود می یابند. گذشته از تهیه سیستم داربست برای تجمع سلول های جدید، پوشش های کلاژن به از بین بردن بافت مرده، تشویق تشکیل رگ های خونی جدید و کمک به سفت تر شدن لبه های زخم کمک می کند. علاوه بر انواع متداول پانسمان زخم، تعدادی گزینه دیگر نیز در دسترس است.

کلاژنی
کلاژنی

اگر مجروح شده اید و به نوع خاصی از پانسمان زخم احتیاج دارید، با پزشک خود صحبت کنید تا در مورد وضعیت شما بهترین تصمیم و عملکرد اتخاذ شود.

نتیجه

اگر می خواهید خود و خانواده خود را از عوارض زخم ها صرف نظر از اندازه و نوع آنها محافظت کنید ، مهم است که مطمئن شوید که آماده هستید.بهترین راه برای آماده سازی این است که از یک منبع و کلینیک مناسب جهت ترمیم و بهبودی زخم خود انتخاب کنید. کلینیک پادزخم یک مجموعه برجسته مراقبت از زخم با برنامه و متد های روز دنیا جهت ترمیم زخم های بیماران میباشد. هدف ما این است که به کاهش هزینه های سیستم مراقبت های بهداشتی  بیماران و هرگونه امکاناتی که ممکن است به منابع نیاز داشته باشد کمک کنیم. ما در کلینیک پادزخم  همه چیز از اعم  انواع پانسمان های نوین و روش و متد های روز دنیا جهت ترمیم انواع زخم را داریم و با علم روز دنیا به شما و بیماران عزیز شما جهت ترمیم انواع زخم و کاهش هزینه ها کمک میکنیم.

به امید شفای تمام بیماران.

خلاصه مقاله
پانسمان چیست؟
اسم مقاله
پانسمان چیست؟
نویسنده مقاله
منتشر کننده
پادزخم
لوگوی درمانگاه زخم و سوختگی پادزخم

Leave a Reply

Your email address will not be published.Required fields are marked *

چهار × پنج =

مشاوره رایگان!!!!