Twitter Linkedin Instagram YouTube

سوالات متداول

سوالات متداول

بله، مگر اینکه شما دوخت (بخیه)، گیره یا استخوان نمایان دارید و یا پزشک شما خلاف این موضوع توصیه کرده باشد. اطمینان حاصل کنید قبل از حمام کردن از متخصص زخم خود راجع به این موضوع سوال کنید. اگر نیاز به خشک نگه داشتن زخم خود دارید، از یک کیسه زباله یا نوعی پوشش پلاستیکی استفاده کنید تا در هنگام حمام کردن زخم خیس نشود. به طور معمول شما نباید زخم خود را بخیسانید.
نه بهترین حالت بهبود زخم زمانی رخ دهد که بستر زخم مرطوب نگه داشته شده و سلول های شفادهنده می توانند در سراسر زخم حرکت کنند تا زخم را ببندند. هدف از پانسمان تجویز شده حفظ مقدار مناسب رطوبت، یعنی نه بیش از حد و نه خیلی کم است. همچنین پانسمان زخم را از آلودگی محیط اطراف محافظت می کند.
به محض یادآوری پانسمان خود را تعویض نمایید. در هنگام برداشتن پانسمان مواظب باشید، ممکن است پانسمان به زخم شما چسبیده باشد.در صورت چسبندگی زخم به پانسمان، از آب، سالین معمولی یا محلول شستشوی زخم کافی برای خیس کردن زخم و جدا کردن پانسمان بدون احساس درد استفاده نمایید. سپس زخم خود را آنچنان که متخصص زخم توصیه نموده مجددا پانسمان نمایید.
شما می توانید زخم خود را با استفاده از سالین معمولی (آب نمک) یا یک پاک کننده مخصوص زخم که توسط پزشک شما تجویز شده است، پاک کنید. به طور کلی آب شیر باعث آسیب زدن به زخم شما نمی شود، اما معمولا توصیه نمی شود که برای تمیز کردن زخم خود از آب شیر استفاده کنید.  
نه. آب تحت فشار می تواند باکتری ها (میکروب ها) را به بافت زخم هدایت کند و استفاده از آب چرخان برای شستشوی زخم توصیه نمی شود.  
بله، پوستی که مرطوب نگهداری می شود با احتمال کمتری دچار شکستگی شود. اما لوسیون پوست را روی زخم قرار ندهید. اگر پوستی دارید که شکسته شده است، لطفا از پزشک خود برای توصیه محصول مناسب کمک بخواهید. بهترین لوسیون ها آنهایی هستند که بدون رنگ و عطر هستند. اگر پوست شما به شدت خشک است، از پماد استفاده کنید یا از درمانگر زخم خود بخواهید محصولی مناسب به شما توصیه نماید.
هر نوع لوسیون که نرم کننده و مرطوب کننده است و به جای قرار دادن یک لایه پوششی بر روی پوست، رطوبت پوست را بازمیگرداند. از وازلین استفاده نکنید، زیرا یک لایه جداگانه تشکیل می دهد. نمونه هایی از رایج ترین مرطوب کننده هایی که ممکن است استفاده شوند عبارتند از: کرم مرطوب کننده Curel، Nivea، Neutrogena، پماد ویتامین آ د، مرطوب کننده Eucerin،لوسیونKeri  و Lubriderm.
نه. اشعه خورشید بستر زخم را خشک می کند و هدف ما مرطوب نگه داشتن بستر زخم است. علاوه بر این ممکن است پوست دچار سوختگی شده و باعث مشکلات دیگر شود.
برخی از تغییرات پوستی مضر نیستند، اما بقیه مثل قرمزی، می توانند نشانه ای از مشکلات باشند. هر روز برای هرگونه تغییری، پوست اطراف زخم خود را بررسی کنید. هر نوع تغییرات، به خصوص قرمزی را در اسرع وقت به متخصص زخم خود نشان دهید تا بررسی شود.
نه. مرکز زخم در اغلب موارد این محلول ها را توصیه نمی کند، زیرا می توانند سلول های سالم را از بین ببرند. اما ممکن است فقط در موارد خاص، از این عوامل به طور موقت استفاده شود. از این محلول ها بدون توصیه مراقبت کننده زخم خود استفاده نکنید.
بله، کنترل قند خون بیماران دیابتی در روند بهبود زخم آن ها بسیار مهم است. قند خون بالا می تواند باعث کند شدن یا جلوگیری از بهبود زخم شود. با پزشک متخصص زخم راجع به سطح قند خون هدف و مناسب برای شما صحبت کنید.  
احساس درد از زخم افزایش میزان زهکشی و ترشحات از زخم قند خون بالا، در صورت ابتلا به دیابت قرمزی در پوست اطراف زخم شما خونریزی از زخم تغییرات در دمای بدن، فشار خون یا جهت گیری روحی شما نیاز به لوازم پانسمان هر زخم جدیدی که در بدن شما پیدا شده باشد هر گونه تغییر در داروهای شما مشکل در تکمیل تعویض پانسمان تجویز شده هر گونه سوال و یا نگرانی که در مورد مراقبت از زخم خود دارید!
زخم پای دیابتی، زخم بازی است که در حدود ۱۵ درصد بیماران مبتلا به دیابت رخ می دهد و معمولا در کف پا قرار دارد. از میان افرادی که دچار زخم پای دیابتی می شوند ۶ درصد به علت عفونت و سایر عوارض مرتبط با زخم در بیمارستان بستری می شوند. دیابت عامل اصلی قطع عضو اندام تحتانی غیر ترومایی است و حدود ۱۴ تا ۲۴ درصد از بیماران مبتلا به دیابتی که زخم پا دارند، به قطع عضو نیاز پیدا خواهند کرد. هرچند تحقیقات نشان داده اند که توسعه زخم پا قابل پیشگیری است.
هر فرد مبتلا به دیابت می تواند دچار زخم پای دیابتی شود. افراد مسن با احتمال بیشتری دچار زخم پا می شوند. افرادی که از انسولین استفاده می کنند، همچنین افراد مبتلا به بیماری های کلیوی، چشمی و بیماری قلبی مرتبط با دیابت در معرض خطر بالای ابتلا به زخم پای دیابتی هستند. اضافه وزن و مصرف الکل و دخانیات نیز در ایجاد زخم های پا نقش دارند.
زخم ها به علت ترکیبی از عوامل مانند فقدان احساس در پا (نوروپاتی)، گردش خون ضعیف، بدشکلی های پا، تحریک (مانند اصطکاک و فشار)، تروما و همچنین مدت زمان ابتلا به دیابت ایجاد می شوند. بیمارانی که سالهاست مبتلا به دیابت هستند می توانند دچار نوروپاتی یعنی کمبود یا نبود توانایی احساس درد در پاها به علت آسیب عصبی ناشی از افزایش سطح قند خون در طول زمان شوند. در این افراد آسیب عصبی اغلب می تواند بدون درد رخ دهد و حتی ممکن است فرد از ایجاد این مشکل آگاه نباشد. پزشک متخصص پا می تواند وجود نوروپاتی پا را با یک ابزار ساده و بدون درد به نام مونوفیلم تست کند. بیماری های عروقی می توانند زخم پا را وخیم کنند، توانایی بدن برای بهبود را کاهش بدهند و خطر ابتلا به عفونت را افزایش دهند. افزایش قند خون می تواند توانایی بدن برای مبارزه با عفونت بالقوه را کاهش داده و همچنین بهبود را به تعویق بیاندازد.
هنگامی که متوجه یک زخم شدید، بلافاصله به متخصص زخم مراجعه کنید. زخم های پا در مبتلایان به دیابت باید به دلایل مختلف درمان شود از جمله: برای کاهش خطر ابتلا به عفونت و آمپوتاسیون (قطع عضو) برای بهبود عملکرد و کیفیت زندگی برای کاهش هزینه های مراقبت های بهداشتی
این امر به عوامل متعددی بستگی دارد. عواملی همچون مصرف دخانیات ، عدم وجود پاره ای از ویتامین ها و مواد غذایی ، بیماری دیابت و مشکلات کلیوی سبب بد زخمی و یا دیر جوش خوردن زخم می شوند. نیاز است فردی با این مشخصات به مرکز درمانی دکتر زخم مراجعه کند تا با انجام آزمایش هایی علت این امر بررسی شود و راه درمانی آن مشخص گردد و در جهت آن اقدامات لازم انجام شود.
بله با پیشرفت فناوری و تکنیک های پزشکی امروزی ، راه های درمانی گسترش پیدا کرده اند و برای ترک های پوستی که به دلایل متفاوتی ایجاد می شوند مانند ترک های چاقی و افزایش وزن و همچنین ترک های دوران بارداری، راه درمان وجود دارد. کلینیک دکتر زخم با استفاده از بروزترین تجهیزات پزشکی به صورت کاملا تخصصی به رفع ترک های پوستی می پردازد و آماده ی ارائه ی خدمات به شما عزیزان می باشد
همانطور که در مقاله ی درمان اسکار بیان شد، انواع مختلفی از اسکارها وجود دارند که راه های درمانی متفاوت و متمایزی دارند. به همین منظور طبق نظر متخصصین مجرب کلینیک درمانی دکتر زخم ،  نیاز است تا فرد معاینه شود و نوع اسکار آن تشخیص داده شود تا بتوان اسکار را با بهترین روش ممکن ، درمان کرد. درمان موفق و مؤثر از معاینه ی حضوری و بررسی اسکار منشاء می گیرد.
زخمی که عفونت کرده باشد، با بوی بد همراه است که این بو ناشی از ترشحات بی‌رنگی است که از زخم خارج می‌شود. البته این ترشحات زمانی که در معرض هوا قرار می‌گیرند زرد رنگ می‌شوند و یکی از نشانه‌های عفونت زخم را به وجود می‌آورند. زخم عفونی علاوه بر این‌که ملتهب می‌شود، دردناک خواهد بود و در بیشتر موارد همراه با تب می‌باشد
هر زخمی نیاز به مراجعه به پزشک ندارد. اگر زخم‌های سطحی دارید با کمک پانسمان آن‌ها را درمان کنید اما اگر زخم‌های عمیق‌تر دارید که امکان ایجاد عفونت دارند و باعث از دست رفتن مقدار زیادی خون می‌شوند، به پزشک مراجعه کنید
بستگی به نوع زخم و شدت آن دارد اما برای همه زخم‌ها، استفاده از پانسمان‌ها و تمیز نگاه‌داشتن ناحیه زخم، نقش مهمی در بهبود آن‌ها خواهد داشت.
به طور معمول بعد از یک هفته باید آثار بهبودی در زخم‌ها مشاهده شود اما برخی افراد، باگذشت یک ماه، به‌کندی زخم‌هایشان ترمیم می‌شود. نقص سیستم ایمنی، مصرف برخی داروها، بروز التهاب در سلول‌ها، آسیب‌های عصبی، بالا بودن قند خون، عدم اکسیژن‌رسانی به بافت‌ها، منجر به تأخیر درروند بهبودی زخم‌ها می‌شود
 زخم بستر که با نام زخم فشاری شناخته می‌شود و در اثر عدم تحرک و فشار بر یک ناحیه از بافت ایجاد می‌شود. سالمندان زمین‌گیر، افرادی که در کما هستند و معلولین حرکتی، ازجمله افرادی هستند که به این زخم‌ها مبتلا می‌شوند.
پانسمان‌ها محیطی را فراهم می‌کنند که ترمیم در آن ساده تر و سریع‌تر انجام شود. پانسمان‌ها رطوبت لازم را به زخم منتقل می‌کنند و از طرفی مانع رشد باکتری‌ها می‌شوند. باکتری‌ها به لایه چسبنده پانسمان‌های آماده می‌چسبند و زخم از آلودگی‌ها و قارچ‌ها، پاک‌سازی می‌شود. بدین ترتیب، امکان ایجاد عفونت از بین می‌رود البته پانسمان‌ها باید به‌موقع تعویض گردند.
مشاوره رایگان!!!!